Šokolado fabriko „Rūta“ pavadinimas Nacionalinio neliečiamojo miško fondo ataskaitose ir padėkose mirga jau 5-erius metus. Ši įmonė kasmet rėmė fondą ir noriai atvykdavo į miško sodinimo talkas. Tačiau šie metai įsimins kaip lūžio taškas – balandžio 17 d. „Rūtos“ darbuotojai šalia Šiaulių pradėjo sodinti pirmąjį savo vardo mišką.
„Rūta“ – tai jau trečia įmonė, medelis po medelio didinanti savo vardo miško plotą. Pirmuosius tokius miškus pradėjo sodinti bendrovės „Astra Zeneca“ ir advokatų profesinė bendrija Norkus ir partneriai „Cobalt“.
Tiki, kad verslas gali daugiau, nei tik kurti ekonominę naudą
„Sprendimas sodinti savo vardo mišką gimė iš mūsų bendradarbiavimo su Nacionaliniu neliečiamojo miško fondu ir noro šį ryšį paversti ilgalaikiu, apčiuopiamu įsipareigojimu, – sako įmonės direktorė Rūta Gilaitienė. – Miškas auga lėtai, reikalauja kantrybės, rūpesčio ir nuoseklumo – tai labai artima ir mūsų įmonės keliui. „Rūtos“ vardo miškas tampa bendru kolektyvo projektu, vieta, į kurią kasmet galėsime sugrįžti ir matyti, kaip jis auga kartu su mumis. Tai mūsų vertybių tąsa: pagarba gamtai, atsakomybė už ateitį, bendrystė ir tikėjimas, kad verslas gali kurti daugiau nei ekonominę naudą. Šis miškas įprasmina tai, ką kartu kuriame daugelį metų – ne trumpalaikį rezultatą, o vertę, kuri lieka“.
Nacionalinio neliečiamojo miško fondo įkūrėjas Remigijus Lapinskas sako, kad fondas gimė iš supratimo, kad miškais Lietuvoje reikia rūpintis labiau nei tai daro valstybė.
„Todėl ir mūsų pažadas – sodinti miškus gamtai, kurių niekas niekada nekirs dėl medienos tiekimo – yra rimtas ir tvirtas. Ateityje jį saugos ne vien fondo įstatai ir steigėjo valia, bet ir fondo visuomeninė priežiūros taryba, kurią sudarys gamtai be abejonių ištikimi specialistai ir fondo rėmėjai. Norėtume ir linkėtume, kad tokių miškų plėtros fondų atsirastų ir daugiau“, – sako Nacionalinio neliečiamo miško fondo įkūrėjas.
Tad koks jausmas sodinti mišką, kuris jau visuomet liks dalimi bendrovės istorijos ir vertybių?
„Jaučiu didelį pasididžiavimą, kad turėjau galimybę kartu su rūtiečiais prisidėti prie istorinės reikšmės įvykio – „Rūtos“ vardo miško sodinimo. Šis miškas simbolizuoja bendrą atsakomybę, tęstinumą ir rūpestį ateitimi. Jį paliksime ateinančioms kartoms kaip bendrystės, prasmingo darbo ir meilės gamtai ženklą. Tai bus ta vieta, į kurią dar ne kartą sugrįšime – ją pildysime naujais sodinukais, prižiūrėsime ir stebėsime, kaip maži sodinukai virsta tikru mišku“, – sakė personalo vadovė Žydrūnė Rutkauskienė.
„Labai prasmingai praleistas laikas su kolegomis. Išvažiavau pilna širdimi ir šypsena veide akimirkos vertos kiekvienos nuovargio minutės. Bus gera sugrįžti ir matyti kaip auga „Rūtos“ miškas“, – pripažino ir įmonės buhalterė Ela Jankauskienė.
„Priminimas, kas iš tiesų svarbu“
Dar viena „Rūtos“ darbuotoja teigė šio darbo metu aiškiai pajutusi komandos bendrystę.
„Labai džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šios iniciatyvos. Miškas yra ne vienerių metų projektas – jis augs dešimtmečius, todėl gera jausti, kad esame dalis kažko ilgaamžio. Stipriai pajutau kolektyvo bendrystę: dirbome kartu, bendravome, juokėmės ir darėme prasmingą darbą, kuris suartino mus dar labiau“, – kalbėjo turizmo padalinio vadovė Monika Luckė.
„Buvo smagu pabėgti nuo kasdienės rutinos ir nuveikti kažką visiškai kitokio. Ramu, tylu, gamta aplink – visai kitas tempas nei įprastai, tarsi trumpas sustojimas ir priminimas, kas iš tiesų yra svarbu. Nors pavargome, tas nuovargis buvo geras – jautėsi, kad darome svarbų darbą. Atrodo, palikome po savęs kažką tikro, ne tik kasdienius darbus prie kompiuterio“, – svarstė dizainerė Vilma Sungailė.
Nacionalins neliečiamojo miško fondas įkurtas 2020 m. ir nuo to laiko valdo jau 11 sklypų bei daugiau nei 55 hektarus žemės. Pagrindinė jo įkurėjo R. Lapinsko veikla yra rasti bet kur Lietuvoje apleistų žemės ūkio sklypų ir juos nupirkti.
Sklypai užsodinami medžiais – eglėmis, pušimis, beržais, ieškoma įvairių medžių derinimo būdų, kad kuo daugiau jų prigytų. Fondui priklausantis miškas niekada nebus kertamas medienos gavybos tikslais.







